środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, trywialnej obróbce i względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy sztachetki plastikowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie głazów na plot Winylowe na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wtenczas rozmaite tony czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż wycina się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno także ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia PCV wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenie plastikowe na plot i furtę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz plotki PCV na plot i furtkę ze sztachet konstruuje się z kamieni różnorakiego kształtu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kawałków o nietypowych układach, należy je adekwatnie łączyć tzn. tak, tak aby forma każdego następnego scalał się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenie z plastiku z Wągrowca należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, aby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz