poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Roślinne ogrodzenie czyli jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty przeważnie spełniają role ogrodzenia, natomiast często służą tez za dekoracje. Na ogól takie ogrodzenie z Winylu buduje się w słonecznych miejscach, w których błyskawicznie rosną oraz mocno gęstnieją. Bez liku uroku maja również takie żywe ploty, które wiodą poprzez cieniste kąciki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazy, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego parkanu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, a także nasze upodobania oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, często także ekspansywnie rozkwitają, tymczasem wymagają także dużo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia Winylowe zdołają być niesłychanie wysmukłe, lecz należny je regularnie zmniejszać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie plot tworzy się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi susze,
•błyskawicznie wzrasta,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku z Opalenicy stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz